Zátěžové koberce

Zátěžové koberce bývají nejčastěji používány pro velmi frekventované prostory. Jsou pokládány v chodbách, vstupních halách, restauracích, hotelech nebo v bankách. Jejich použití je vhodné především tam, kde se počítá s větším opotřebením a zátěží podlahových krytin. Ač se může někomu zdát, že pojem zátěžové koberce slyší poprvé, jsou nedílnou součástí každodenního života. Jejich poddruhem jsou například koberce do auta, koberce pro použití venku nazývané jako venkovní tráva či rohože.

Zátěžové koberce i do bytů

Zátěžové koberce lze ale použít i v bytech, vhodné jsou například do chodeb a předsíní. Podlahy v chodbách trpí špinavým sněhem, solí nebo pískem, který si obyvatelé bytu přináší na svých podrážkách. Psí mazlíčkové také zanechávají stopy a proto je zátěžový koberec vhodným řešením. Jde poměrně dobře čistit a pomalu se opotřebovává. Pro bytové prostory jsou vhodné především polozátěžové koberce. Vysokozátěžové se většinou pokládají v hotelech a restauracích a pro místa s vysokou koncentrací návštěvníků, jako jsou multikina, se hodí extrémně zátěžové koberce. Tyto koberce bývají nejčastěji vpichové, ale prodávají se i smyčkové nebo stříhané. Důležitými měřítky pro cenu a kvalitu je jejich gramáž, hustota vpichu, výška vlasu nebo materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Vpichové koberce jsou vyráběny v několika provedeních.

Druhy zátěžových koberců

Zátěžové koberce se dělí na dva základní druhy podle způsobu podkladu:

Zátěžové koberce tedy mohou být v provedení s gelovým podkladem (surová guma), který vylepšuje vlastnosti koberce při denním zatížení. Jako úsporná varianta pro nižší zatížení existuje i kategorie koberců s podkladem bez gumy. Podklad u takových zátěžových koberců je pak tvořen speciálním nástřikem či latexovým lepidlem.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!