Pokládka koberců

Po koupi koberce je nejdůležitější ho správně položit. Při špatném podkladu se může stát, že koberec klouže, může se různě zdeformovat a jeho životnost je pak omezená.

Očištění povrchu

Jako první bod pokládky koberců je nutné odstranit starou podlahovou krytinu a povrch očistit. Zbavit ho všech zbytků starých koberců a lepidel. Pokud jsou na podlaze zbytky laku nebo barev, je dobré je odstranit zbroušením. Pokud jsou v podlaze prohlubeniny nebo trhliny, vyrovnáme je tmelící hmotou. Koberec položíme tak, aby byl přesně natažený a nezvlněný.

Vyříznutí koberce

V místě u topení či prahů je nutné koberec vyříznout. Řezání koberce nevyžaduje mnoho síly, je však nutné dát pozor a mít přesnou ruku. Do míst, kde koberec končí a přirozeně přechází do jiného materiálu jako např. linolea, instalujeme přechodovou lištu. K začištění přechodů ke stěně jsou vhodné profilové plastové lišty. Při pokládce koberce na schody využijeme tzv. schodové lišty, které brání sklouznutí koberce po schodišti a připevňují se vruty.

Lepení a pokládka koberce

Při samotné pokládce koberců volíme lepidla, která neobsahují organická ředidla. Lepidlo po povrchu rovnoměrně rozetřeme stěrkou. Jakmile mírně zaschne, rozvineme na připravenou plochu kobercovou krytinu, zaříznutou na daný rozměr.

Pokud z nějakého důvodu nemůžeme anebo nechceme lepit krytinu lepidlem po celé ploše, přichytíme okraje koberce úzkou lepicí páskou, kterou je však třeba po čase vyměnit. Koberec se totiž zpravidla v místech, kde není pevně spojen s podkladem, zvlní.Stejně dobře lze využít i oboustranně lepicí fólie nebo mřížkové rohože. Ty zajistí pevné spojení koberce s podkladem po celé ploše a krytina se nebude shrnovat ani při posouvání nábytku nebo při pojíždění židle s kolečky.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!