Perské koberce

Dobám, kdy na zdích visely perské koberce, zřejmě už odzvonilo. Jako módní doplněk se však tyto ručně tkané koberce vrací zpět, na podlahy.

Historie

Perské koberce se k nám začaly dovážet z Orientu. V evropských zemích je brán hlavně jako doplněk, ale perský koberec sloužil také jako posvátný prostor k modlitbám, zdobil zdi, umožňoval pohodlí. Vazač perských koberců zdědil řemeslo po svém otci a předal ho dál, tak se udržovala tradice těchto ručně vázaných koberců. Každý, kdo toto povolání vykonával, musel být trpělivý a velmi zručný.

Údržba

Přestože v současné době prodej perských koberců vzrůstá, potenciální zákazníky nejvíce odrazuje strach a nejistota z údržby. Je ale jednoduchá a skoro stejná jako u jiných koberců ze syntetických materiálů. Peršan lze vysávat i vytřepat, při potřísnění koberce ho lze vyčistit mokrým hadrem a mýdlem. Obecně však platí, že čím častěji je koberec takto čištěn, tím více se snižuje jeho životnost.

Druhy peršanů

Existuje několik druhů perských koberců, které se rozlišují hlavně svým vznikem :

Kde koupit perský koberec?

V celé České republice existuje řada prodejen s perskými koberci. Většina obchodů dokonce nabízí možnost odvézt si několik koberců domů, kde je vyzkoušet a vybrat si podle toho, který se do daného bytu či domu nejvíce hodí. Ceny peršanů jsou závislé hlavně na jejich velikosti. Středně velký koberec lze pořídit přibližně za 25 tisíc korun.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!