Kusové koberce

Kusové koberce jsou stále vyhledávaným zbožím. Posláním těchto koberců je především estetické oživení místnosti (především široká škála barev a rozmanitost), dále pak také odhlučnění interiéru a zajištění tepla. Jejich předností je i velmi příjemná chůze po měkkém povrchu. Kusové koberce se rozlišují především podle technologie výroby (ruční a strojové) a použitého materiálu.

Vlněné kusové koberce jsou velice kvalitní s dlouhou životností a mají příjemný vzhled. Dobře pohlcují prach, tlumí hluk a zlepšují akustické vlastnosti místností. Tyto druhy kusových koberců jsou nehořlavé. Syntetické kusové koberce jsou doporučovány jako vhodné pro alergiky, neboť nejsou vhodným postředím pro roztoče. Bývají zdobené atraktivními vzory a příjemné na dotyk.

Délka vlákna u kusových koberců

Účel použití by měl být jedním z kritérií výběru kusového koberce. Čím je vlákno kratší, tím spíše je koberc vhodný pro větší zátěž. S prodlužující se délkou vlákna pak přichází útulnost, komfort ale také i větší prašnost a potřeba důkladného úklidu. Co se týče hustoty vlákna, tak hustší koberce jsou méně vzdušné a hrozí zde možnosti zadržování vlhkosti a vytváření plísní. Takové prostředí je pak idálním domovem pro roztoče.

Tvary

Existuje celá řada tvarů kusových koberců. Nejtypičtější je tvar obdélníkový. Takové koberce mohou být od těch nejmenších, používaných například jako předložka před postel, anebo mohou dosahovat až rozměrů menších místností. Dále máme na výběr nejrůznější koberce kulaté, oválné, popřípadě i se zcela tvarově nepravidelné. Volba tvaru je většinou dána charakterem místa, pro které je kusový koberec určen.

Vzory

Podle vybavení místnosti můžeme vybírat mezi kusovými koberci jednobarevnými či vzorovanými. Tématicky rozlišujeme vzory květinové, dále jsou velmi oblíbené geometrické abstraktní vzory (různé spirály, linky, čtverce, kruhy atd.), které najdou uplatnění především v moderních interiérech. Nezřídka se tvůrci koberců také inspirují kulturami jiných exotických národů, a tak můžeme objevit trendy kusové koberce s motivy indiánských či třeba afrických kmenů. Stálicí jsou orientální koberce.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!