Koberce metráž

Metrážové koberce pokládáme obvykle po celé ploše místnosti. Díky tomu, že se tyto koberce prodávají jako metráž, tak si můžeme koupit přesně takový kus koberce, který stačí k pokrytí celé místnosti. Šířka může být až 6 metrů. Celoplošné koberce se vyrábějí odolnější proti větší zátěži a jsou většinou smyčkové konstrukce. Pro tyto koberce v podobě metráže, které lze použít jako náhradu za linoleum, hovoří také velmi jednoduchá a rychlá pokládka a snadná údržba. Bývají příjemné, měkké, snižují hlučnost, zlepšují akustické vlastnosti místností a navíc patří k těm levnějším podlahovým krytinám. Ty obyčejné koupíte zhruba za 200 korun za metr čtvereční, ovšem ty kvalitní mohou přijít i na desetinásobek.

Kdy celoplošný koberec využijeme?

Koberce – metráž jsou vhodné zejména tam, kde chceme jednoduchým způsobem zakrýt stávající podkladovou vrstvu a vyřešit tak estetický problém. Například ve starší zástavbě může celoplošný koberec vhodně zakrýt nevzhlednou původní podlahu nebo již nevyhovující podlahovou krytinu, aniž by se musela odstraňovat. Neznamená to zajisté, že by se tyto koberce nehodily do novostaveb. Celoplošné koberce se v dnešní době hojně používají také v komerčních objektech – kancelářích, hotelech, restauracích.

Materiál koberců na metráž

Na znovu vzrůstající oblibě celoplošných koberců se podílí i lepší materiál a výroba. Zatímco dřív se používal převážně polypropylen, dnes už se přechází k polyamidovým vláknům. Ta jsou nejen kvalitnější, ale také snesou větší zátěž a mají výborné antistatické vlastnosti. Koberec tak prach a nečistoty odpuzuje, místo aby je přitahoval jako kdysi. Proto dnes již také neplatí, že koberce nejsou vhodné pro alergiky. Naopak jsou často lepší než tvrdé podlahy, po kterých poletují chomáče prachu, který dýcháme.

Trendy velí celoplošným kobercům návrat přibližně o 50 let zpět, kdy byly v módě drobnější geometrické tvary. Mimo to jsou stále v oblibě také bordury a intarzie, tedy vzory kladené do plochy koberce. Nic však nezkazíme ani když koupíme metráž koberce jednobarevného.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!