Jsou koberce přežitek?

V 2. polovině minulého století byly koberce prakticky v celém bytě, vyjma koupelny a kuchyně. Ložnici, obývací pokoj či dětský pokojíček bez položeného koberce bylo pro každou domácnost nepředstavitelné. Tyto doby jsou však již pryč. Mladí lidé, zařizující si vlastní byt, považují koberec za vhodný doplněk babiččina bytu, ne však svého. Moderní jsou plovoucí podlahy. Přesto se vše začíná opět pozvolna měnit a koberce zažívají svůj návrat. Dnes se totiž v obchodech prodává nepřeberné množství nádherných koberců s různými vzory, barvami, tvarů i typy materiálů, takže se trefí do vkusu i lidem, kteří si potrpí na design.

Zajímavým doplňkem bytu může být originální perský koberec. Hodí se do moderně zařízených bytů i do bytů se starožitným nábytkem. Milovníci plovoucích podlah perský koberec prostě položí na dané místo a když se jim přestane líbit, není problém ho přemístit. A tak nelze tvrdit, že je koberec v dnešní době již přežitek.

Proč koberec?

Mezi nejčastější argumenty, proč lidé nechtějí koberce do bytu, patří to, že se v nich drží mikroby a různé mikroorganismy a že se špatně čistí. Ani jedno však při správné péči není pravda.

I ti nejzapřísáhlejší odpůrci koberců si uvědomují, že na určitá místa koberec prostě patří. Mluvíme např. o kobercových předložkách do koupelny. Jejich úkolem je zabraňovat úrazu a zamokření podlahy. Jsou měkké, teplé a pohodlné. Zespoda mají protiskluzovou úpravu. takže nehrozí nebezpečí uklouznutí a pádu.

Dále jsou koberce vhodné do dětských pokojů. Ať už se jedná o celoplošné koberce či o hrací koberce kusové, vždy tlumí hry dětí, které jsou někdy velmi hlučné. Pomáhají také snížit riziko úrazu při spadnutí. Jsou teplejší než podlahy, takže rodiče nemusí mít strach o zdraví svých potomků i při dlouhých hrách na zemi.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!