Čištění koberců

Každý koberec je třeba občas vyčistit. Boj proti běžnému znečištění, skvrnám a roztočům patří k nutné péči. Důkladné čištění koberců by mělo proběhnout alespoň jednou za rok. Jinak stačí koberce vysávat běžným vysavačem. V oblasti čištění koberců se nám nabízí více možností, jak ho provádět. Záleží jednak na našem rozhodnutí, ale i na typu a materiálu koberce k čištění. Celoplošné koberce můžem čistit různě svépomocí, zapůjčeným či vlastním čističem koberců, nebo si dokonce můžeme zavolat profesionály na čištění koberců, kteří práci vykonají za nás. Kusové koberce zase můžeme odnést do čistírny. Veškeré čištění koberců je potřeba provádět s rozmyslem, neboť koberec může být při špatném postupu snadno poničen.

Jak čistit koberec?

Nejvíce záleží na tom, jaký koberec potřebujeme vyčistit. Například vlněné koberce nemají rády vodu. Na tyto ručně ani strojově tkané koberce se nemá používat šampon na koberce, neboť by smyl přiřozenou tukovou ochranu vláken. Na tyto koberce je tak vhodná suchá prášková metoda. Jen u těch, které mají delší vlas se doporučuje odborné chemické čištění koberců, neboť prášek by ve vlasech zůstal.

Velurové koberce, plyšové nebo i ty z umělých vláken se naopak mohou čistit mokrou cestou. Ideální je vlažná mýdlová voda. Po koberci čištěném namokro by se nemělo alespoň 24 hodin šlapat, aby mohl dobře vyschnout.

Čistič koberců

Pod pojmem čistič koberců se skrývá stroj určený pro mokré čištění. Takzvaný extraktor. Ten pracuje na principu vstřikování horkého čistícího roztoku a následném odsání nečistost společně s přebytečnou vodou. Lze takto vyčistit i silně znečištěné koberce. Pokud si na práci s čističem koberců nevěříme, můžeme nechat celou proceduru na profesionálovi. Pak zaplatíme přibližně 10–25 Kč/m2.

Čistírna koberců

Služby čistírny koberců využijeme u kusových koberců, které si netroufáme čistit sami doma. Vyplatí se nám to především u cenějších kousků. Čistírna koberců funguje podobně jako obdoba pro oděvy. Koberec do čistírny odneseme a pak si ho vyčištěný vyzvedneme.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!